Gilių kava – receptas

Keliaudama po Etnos kalnų miškus, pirmą kartą gyvenime sutikau bekraštes ąžuolų giraites. Ranka tiesdavosi gilių, pildydavo kišenes. Vėliau pilnėjo ir krepšelis.
Taip gimė mintis pasidaryti gilių kavą. Dar pratęsti tą kelionės stebuklą, apsijungti su Etnos ąžuolais.

Gilių rinkimas Etnos miške

Gilėse glūdi atmintis, kaip lietaus lašai spraksi ant ąžuolų lapų. Kaip šaknys godžiai geria vandenį. Praskrendačių paukščių klyksmai lydi besiformuojančias giles.
Jose užuočiu Etnos kvapą, tą kuris, taip mano Sielą atgaivino.

Kartu viduje budo atmintis apie Baltus. Šventų Ąžuolų giraites, žynius, šimtamečius ąžuolus, kurių šakomis dievai iš dangaus nusileidžia į žemę. Net graudulys ėmė, pagalvojus, kokia galinga Lietuva buvo pilna savųjų šventųjų ąžuolų. Kokia galia tuomet pulsavo Lietuvos gyslomis.

Senovėje energetiškai gydant skydliaukę pasiteldavo ąžuolinius karolius, o trinkeles nervų sistemai, kraujotakai, širdžiai stiprinti. Taip pat formuojant Žolinių puokštes dėdavo ir ąžuolo šakelių, jau pašventintų duodavo ąžuolų lapų arbatos vaikams gerti.

Gilių kava – receptas:

Lukštenimas

1. Surinktas giles perrenku. Atsirenku sveikas, be skilučių, be įtrūkimų.

2. Atrinktas giles, džiovinau keletą dienų, paskleidus ant drobės, kad išgaruotų drėgmė ir lengviau pasiekčiau branduolius.

3. Gliaudymas reikalauja kantrybės ir stiprių rankų. Aš pasitelkiau virtuvines žirkles, pirma nukerpu galiuką, kur būta kepurėlės, tuomet lengviau išsilukštena gilės branduolys.

Giliu rinkimas

Mirkymas

 1. Išlukštentų gilių branduolius užpilu riebesniu pienu, kad apsemtų ir palieku šaldytuve 48h, keičiau pieną, stebėti, kad nesurūgtų. Tokiu būdu yra ištraukiamas gilių kartumas, t.y. taninai, rauginės augalinės medžiagos, naudojamos kailiams dirbti, audiniams dažyti ir kaip vaistas ar priešnuodis. Turintis kartumo skonį.
 2. Išmirkus gilėms, pieną nupilu.
Gilių mirkymas piene 48 val.

Virimas

 1. Giles sudedu į puodą, užpilu šviežio pienu ir užvirinu (gilės turi būti apsemtos).
 2. Verdu ant lėtos kaitros apie valandą, nuolat maišant pamaišant, kad neprisviltų. Jei susidaro putos, jas nugraibau.
 3. Kai pienas suverda ir puodo turinys sutirštėja jau artėjame prie finišo.
 4. Likusį nuo virimo pieną išpilu, giles suverčiu į kiaurasamtį ir perplaunu vandeniu.
Gilių virimas piene

Džiovinimas

 1. Prieš džiovindama giles pasmulkinu, nes po to tampa kietos tarsi akmenukai.
 2. Džiovinu maisto džiovyklėje žemoje temperatūroje. Galima ir orkaitėje, 60 – 70 laipsnių temperatūroje su pravertomis orkaitės durelėmis.
 3. Tai užtrunka iki tol, kol gilių branduoliai visiškai išdžiūsta, sukietėja ir dailiai rudai paskrunda, maždaug valandą ar pusantros. Viso proceso metu lydi gardus karamelės kvapas.
Gilių džiovinimas džiovyklėjė

Skrudinimas:

 1. Išdžiovintus gilių branduolius paskrudinu ant sausos keptuvės, silpnos ugnies nuolat maišant, stebiu, uostau, tai trunka apie 10 min. Kuo tamsesnė branduolių spalva, tuo skonis stipresnis, intensyvesnis. Atvėsusius sumalu kavos pupelių malimo malūnėliu, svarbu jog malant būtų maži gabalėliai, kitaip aparatas gali neatlaikyti, nes išdžiuvę gilių branduoliai tampa labai kieti.

Vartojimas ir gilių kavos ruošimas

 1. Į užvirintą vandenį įdedu sumaltos gilių kavos (1-2 a.š.), pavirinu 3-5 min. Tada užplikau augaliniu ar kitu pienu ir dar minutę pakaitinu.
 2. Arba verdančiu vandeniu užplikytu 1-2 a.š. gilių kavos, palaikyti 3 min ir tada užbalinti pienu.

Skanaus!

Patinka mano tekstai, atraski mane ir socialiniuose tinkluose.