Seniausias pasaulio Kaštainis

Seniausias ir didžiausias pasaulio Kaštainis įsitaisęs šalia ponios Etnos, Sicilijos ugnikalnio, keitė savo rudenišką rūbą. Tarsi susitarę, vienas metė lapus, o kitas į orą kėlė minkštus pelenų debesis.

Castagno dei Cento Cavalli, arba Šimto Žirgų Kaštainis mena 3.600 – 4.000 metus.

Kaštainiui apie 3.600 – 4.000 metai.

Krentantys Kaštainio lapai kuteno mano nosį ir kvietė nerti į lapų pusnis. Lėtai vilkau pėdas, čiupinėjau ant žemės besivoliojančias kaštainio ežiukus. Ramiai eidama ratu, jutau, kaip keitėsi mano būsena, mintys lengvėjo, kvėpavimas tapo gilus ir atsipalaidavęs.

Akimis glosčiau kamieną, laiko tėkmėje vienas kamienas dalinosi į dalis, toldami formavo lanką. Bet tvirtai laikėsi susikibę į bendrą šaknį po žeme.

Seniausio kaštainio skersmuo 25 metrai.

Kuo senesnis kaštonas tuo didesnis kamienų susikaidymas formuoja lanką. Galiūno skersmuo 25 metrai.

Vasarą, jo lapija tampa gyvu paukščiu orkestru. Slėpdamiesi nuo kaitros budina miegančiuosius, vietiniai Kaštainį praminė net miego vagiu.

Kaštainio glėbyje slėpsi ir kilmingieji. Pasakojama, kad lydima gausaus būrio, garsi karalienė buvo užklupta stiprios audros. Laimei, netoliese buvo pastebėtas nepaprastas medis, po kurio gausia lapija ir prisiglaudė kilmingieji. Dosnus medžio prieglobstis prisimenamas iki šiol, nuo to ir kildinamas jo vardas Šimto Žirgų Kaštainis.

Castagno dei Cento Cavalli, Jean-Pierre Houël 1777, Wikipedija

Kaštainis auga šalia Etnos, Sant Alfio miestelyje, Katanijos rajone, koordinatės (37°45′00.6″N 15°07′49.28″E). Vulkano tekanti lava buvo gailestinga, aplenkdavo ne tik jį, bet ir kitus kaimynus.

Kelių kilometrų spinduliu yra dar du galiūnai, tai Ilice di Carrinu (Ąžuolas 700 metai) bei Castagno di Sant’Agata ( della Nave) Šv. Agotos Kaštainis (2000 metai).

Šaltiniai: Alberi millenari d’Italia, Tiziano Fratus

Kaštainiais kvepiantis ruduo, https://www.itlietuviai.it

Patinka mano tekstai, atraski mane ir socialiniuose tinkluose.